Συγκέντρωση τροφίμων, βιβλίων, παιχνιδιών

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας πραγματοποιεί δύο δράσεις εν όψει και των γιορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, που στόχο έχουν να βοηθήσουν τους μαθητές να αντιληφθούν, με βιωματικό τρόπο, την έννοια της κοινωνικής προσφοράς, της βοήθειας στο κοινωνικό σύνολο και της αλληλεγγύης που τόσο απουσιάζουν από την καθημερινότητα της εποχής μας.

Πραγματοποιούμε :

συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης (συσκευασμένα τρόφιμα μακράς διαρκείας) που θα διατεθούν στην ¨Κοινωνική Κουζίνα» -Ο άλλος άνθρωπος- , όπου παρασκευάζονται καθημερινά γεύματα για άπορους συμπολίτες μας. ( κατάλογος τροφίμων: ζυμαρικά, ρύζι, όσπρια, λάδι, αλάτι – πιπέρι, , μπαχαρικά, σάλτσα ντομάτας σε κονσέρβα).

Συλλογή παιχνιδιών και βιβλίων ή κόμικς (σε καλή κατάσταση) τα οποία θα συσκευαστούν από ομάδα μαθητών και καθηγητών και θα προσφερθούν ως δώρα Χριστουγέννων στα παιδιά του “Χαμόγελου του παιδιού”.

Οι μαθητές μπορούν να φέρουν (στη γραμματεία του σχολείου): παιχνίδια, βιβλία – κόμικς, χαρτιά περιτυλίγματος, κορδέλες.

Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΩΝ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 7 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022.