Την Πέμπτη 14/11/2019 τα τμήματα Α2, Α3, Γ2, Γ4 θα σχολάσουν μετά το τέλος της 5ης ώρας, δηλαδή στις 12:35.

Πρόγραμμα χορού

Το Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο «Ταξιδεύοντας με το καράβι των ελληνικών λαϊκών χορών, οι Μπούλες και οι Γενίτσαροι συναντούν τη μάσκα της Βενετίας» περιλαμβάνει ωριαία δωρεάν μαθήματα ελληνικού παραδοσιακού χορού.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται μία ημέρα την εβδομάδα. Κάθε Πέμπτη μετά το πέρας των μαθημάτων (13:30 – 15:20).

.

Προϋποθέσεις συμμετοχής στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα

• Στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα καλούνται να συμμετάσχουν οι μαθητές που αγαπούν τον Ελληνικό Παραδοσιακό Χορό και έχουν διάθεση να εργαστούν.
  • Η συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια του μαθήματος οφείλει να είναι άψογη και να ακολουθούν όλες τις υποδείξεις του υπεύθυνου καθηγητή.
  • Εφόσον ο μαθητής επιλέξει να συμμετέχει στο εν λόγω τμήμα, η συνέπειά του είναι αναγκαία και η παρουσία του και τις δύο ημέρες, υποχρεωτική.
  • Ο μαθητής δεν επιτρέπεται να απουσιάσει αδικαιολόγητα σε καμία περίπτωση.
  • Στις περιπτώσεις όμως που είναι ανάγκη να απουσιάσει δικαιολογημένα, ο κηδεμόνας του παρακαλείται να επικοινωνήσει εγκαίρως με το 50ο Γυμνάσιο Αθηνών, στο τηλέφωνο 210 – 5136686 και να ενημερώσει σχετικά τον Διευθυντή του σχολείου ή τον υπεύθυνο καθηγητή κ. Λάππα Βασίλειο. Οι δικαιολογημένες αυτές απουσίες δεν μπορεί να υπερβούν τις 5.
  • Σε περίπτωση επίσκεψης σε ιατρό, ο μαθητής οφείλει να προσκομίσει σε εύλογο χρονικό διάστημα, το αντίστοιχο δικαιολογητικό.
  • Αν κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν τηρηθεί, αυτόματα θα θεωρήσει η ομάδα και ο υπεύθυνος καθηγητής ότι ο μαθητής δεν επιθυμεί πλέον να παρακολουθεί το πολιτιστικό πρόγραμμα και θα τίθεται εκτός ομάδας.

.

Δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος

Το Πρόγραμμα είναι Ψυχαγωγικού και Εκπαιδευτικού χαρακτήρα.

Μέσα από τη διαδικασία του Παραδοσιακού Χορού οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουν και να εκτονωθούν.

Παράλληλα όμως θα συμμετάσχουν σε διαδικασίες εκπαιδευτικού χαρακτήρα, ενώ θα κληθούν να αναλάβουν πρωτοβουλίες και να προτείνουν ιδέες.

Σύμφωνα με το παραπάνω πλαίσιο εκτός από τον Ελληνικό Παραδοσιακό Χορό θα υλοποιηθούν οι εξής δράσεις:

1) παραδοσιακό τραγούδι και Κάλαντα Δωδεκαημέρου

2) πληροφόρηση για ήθη, έθιμα και νοοτροπίες παλαιότερων εποχών

3) οργάνωση παραδοσιακών γιορτών στο σχολείο (Χριστούγεννα, Απόκριες)

4) ψαλμωδία καλάντων την περίοδο του Δωδεκαημέρου στην περιοχή του σχολείου

5) οργάνωση αγοράς στο σχολείο με χειροτεχνίες και κατασκευές των μαθητών

6) δημιουργία και πώληση ημερολογίων

7) ανακύκλωση χαρτιού και κουτιών αλουμινίου

8) κατασκευή χαρταετού και πέταγμα αυτού την περίοδο της Αποκριάς

9) ημερήσια εκδρομή στην περιοχή της Πλάκας

10) πολυήμερη εκδρομή εντός ή εκτός Ελλάδας

11) παρουσίαση του έργου των μαθητών εντός και εκτός σχολείου

12) παρακολούθηση χορευτικών παραστάσεων άλλων χορευτικών ομάδων

Το σχολείο μας θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε οι μαθητές/τριες που θα ενταχθούν στο εν λόγω Πρόγραμμα να αποκομίσουν από αυτό εμπειρίες που θα τους βοηθήσουν στην προσωπική τους ζωή, στην ένταξή τους στο κοινωνικό σύνολο και στο να καταστούν ενεργοί πολίτες.

Λάππας Βασίλειος