Ο νόμος του Coulomb (Γ' τάξη, Κεφ. 1)

O Σαρλ Ωγκυστέν ντε Κουλόμπ (γαλλ.: Charles Augustin de Coulomb, ελλην.: Κάρολος Αυγουστίνος ντε Κουλόμπ) ή απλώς Coulomb για τους μαθητές της Γ' Γυμνασίου, διατύπωσε ένα νόμο (δηλαδή μια μαθηματική σχέση) μέσω του οποίου μπορεί κάποιος να υπολογίσει το μέτρο της δύναμης που ασκείται μεταξύ δύο σημειακών φορτισμένων σωμάτων.
Στην ηλεκτρονική διεύθυνση που δίνεται παρακάτω, μπορείς να βρεις ένα σύνολο δραστηριοτήτων που θα σε βοηθήσουν να μελετήσεις μόνο σου αυτό το νόμο. Παρά το γεγονός ότι ο νόμος συνοψίζεται σε μια σχετικά σύνθετη μαθηματική μορφή, οι δραστηριότητες θα σου δώσουν τη δυνατότητα να τον αντιληφθείς σε βάθος. Επιπλέον, τα quiz που περιλαμβάνονται, θα σε βοηθήσουν να εντοπίσεις πιθανές παρανοήσεις σου και να τις διορθώσεις.

Δοκίμασε και θα καταλάβεις !

Δραστηριότητες για τον νόμο του Coulomb

Quiz (επιπλέον)