Μήνυμα των Συμβούλων Σχολικής Ζωής (ΣΣΖ) προς τους γονείς /κηδεμόνες

Μήνυμα προς γονείς/κηδεμόνες
Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες των μαθητών του 50ου Γυμνασίου Αθηνών, ευχόμαστε σε εσάς και στα παιδιά σας να έχετε μια καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!
Σας ενημερώνουμε ότι ο Σύλλογος Διδασκόντων όρισε ως Συμβούλους Σχολικής Ζωής (ΣΣΖ) τους παρακάτω εκπαιδευτικούς:

- Ζώη Βασιλική

- Λάππα Βασίλειο

- Γερογιώργη Ζωή

Ο ρόλος των ΣΣΖ είναι να υποστηρίζουν και να βοηθούν τους μαθητές σε θέματα που σχετίζονται κυρίως με το σχολείο (π.χ. θέματα εκφοβισμού, προβληματισμοί, υλοποίηση δράσεων κ.α.). Γι’ αυτό, οι εν λόγω ΣΣΖ θα βρίσκονται καθημερινά στη διάθεση των μαθητών.
Αν η δράση των ΣΣΖ συνδυαστεί (όποτε χρειαστεί), με τη δική σας συνδρομή, εκτιμάται ότι θα επιτύχουμε τη βέλτιστη επίλυση των προβλημάτων και των δυσκολιών που θα αντιμετωπίσουν τα παιδιά κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους.
Οι ΣΣΖ είναι στη διάθεση των γονέων/κηδεμόνων και θα χαρούν να επικοινωνήσουν μαζί τους για θέματα που αφορούν τα παιδιά.
Παραπάνω περιγράφονται δύο δράσεις που ανέλαβαν οι ΣΣΖ να υλοποιήσουν, οι οποίες εκτιμάται ότι θα δημιουργήσουν ένα θετικό κλίμα στο σχολείο μας και θα βοηθήσουν τους μαθητές ποικιλοτρόπως.

Δράσεις ΣΣΖ