Ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής σε Γενικό (ΓΕ.Λ) ή Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ) για το σχ. έτος 2020-2021

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν σε Δημόσιο Ημερήσιο και Εσπερινό ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν (μέσω των γονέων/κηδεμόνων τους) «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.

Αίτηση υποβάλλει, κάνοντας είσοδο στην εφαρμογή με τους προσωπικούς του κωδικούς Taxisnet ο/η κηδεμόνας που έχει δηλωθεί ως πρώτος κηδεμόνας στο σχολείο. Σε περίπτωση που δεν διαθέτει προσωπικούς κωδικούς Taxisnet:

α. εκδίδει κωδικούς Taxisnet

ή β. επικοινωνεί με το σχολείο, ώστε να δηλωθεί ως "κηδεμόνας e-eggrafes" ο/η κηδεμόνας που διαθέτει κωδικούς Taxisnet.

Εφιστάται η προσοχή, σε περίπτωση γονέων/κηδεμόνων των οποίων τα ατομικά στοιχεία αναγράφονται στο ΓΓΠΣ (taxis) με λατινικούς χαρακτήρες, να επικοινωνήσουν με το σχολείο.

Εάν κατά τη διαδικασία εισαγωγής στην εφαρμογή e-eggrafes εμφανιστεί μήνυμα που δηλώνει αδυναμία ταυτοποίησης του κηδεμόνα, επικοινωνήστε με τη σχολική μονάδα.

Για την εγκύκλιο των ηλεκτρονικών εγγραφών πατήστε εδώ.