Σύγχρονη εξ' αποστάσεως εκπαίδευση

Αναρτήθηκε το πρόγραμμα μαθημάτων. Ακολουθήστε: Το σχολείο μας - Πρόγραμμα μαθημάτων

Σύντομος οδηγός σύνδεσης μαθητή στην πλατφόρμα Webex

----

Δημιουργήθηκε νέα κατηγορία στο "μενού" της ιστοσελίδας μας με τίτλο "Εξ αποστάσεως εκπαίδευση".

(βλέπε αριστερά και κάτω)

Θα αναρτώνται, προοδευτικά, τεχνικές οδηγίες ή βοηθητικό υλικό για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Το υλικό θα απευθύνεται στους μαθητές αλλά και τους εκπαιδευτικούς.

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Σύνδεσμοι γενικού ενδιαφέροντος

Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη) του 50ου Γυμνάσιου Αθήνας

Ψηφιακό σχολείο

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Υπουργείο παιδείας & θρησκευμάτων

Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο

Σύνδεσμοι για Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Γεωγραφία

PhetColorado: Πολλά ενδιαφέροντα εικονικά πειράματα (προσομοιώσεις) Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας αλλά και Μαθηματικών.

Φυσική και Φωτογραφία (Σιτσανλής Ηλίας) : Πολλά ενδιαφέροντα εικονικά πειράματα Φυσικής. Κατεβάστε τα άφοβα από το σύνδεσμο «downloads».

Περιοδικός πίνακας : Ο περιοδικός πίνακας των χημικών στοιχείων σε μια μορφή που σίγουρα θα προκαλέσει το ενδιαφέρον σου !

ScienceTube: Πολλά video Φυσικής και Χημείας.

Σερφάροντας στη σχολική Φυσική : Εκπαιδευτικό υλικό για την υποστήριξη διδασκαλίας και μάθησης.

ESA - Επιμορφωτικό κιτ - Διεθνής Διαστημικός Σταθμός : Ευρωπαϊκός οργανισμός διαστήματος.

Φυσικές Επιστήμες στην Εκπαίδευση: Ηλεκτρονικό περιοδικό ελεύθερης πρόσβασης με αντικείμενο τη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.